Ljubljanica connects

Obnovitev koridorja Ljubljanice in izboljšanje rečnega vodnega režima

Kje: Projekt poteka vzdolž celotne struge reke Ljubljanice od Vrhnike do izliva v Savo. Tu sta tudi dve območji Natura 2000: Ljubljansko barje in Sava–Medvode–Kresnice. V projektu smo se osredotočili na najbolj degradirani odsek reke, ki teče skozi mestno jedro Ljubljane.

Cilj: Izboljšanje ekološke funkcije, povezanosti in prehodnosti odseka reke Ljubljanice od mesta Ljubljane dolvodno. Reka Ljubljanica namreč predstavlja pomemben habitat zaščitenih ribjih populacij Nature 2000: sulca (Hucho hucho), platnice (Rutilus pigus) in blistavca (Leuciscus souffia). Ostali cilji projekta so tudi vzpodbujanje izboljšav ekološkega statusa rek z razmeroma enostavnimi obnovitvenimi ukrepi, izvajanje ekohidroloških raziskav in postavitev hidrološkega modela za izboljšanje poznavanja Ljubljanice ter osveščanje širše javnosti, ki zaradi preteklega upravljanja voda Ljubljanico še vedno dojema predvsem kot nevarnost in ne kot bistveni element kakovosti okolja.

Ukrepi: Obnova ribjih stez pri zapornicah na Ambroževem trgu in pri Fužinskem jezu, obnova rečnega praga za izboljšanje kisikovih in temperaturnih razmer v mrtvici pri Zalogu, posodobitev dvižnega sistema zapornice na Ambroževem trgu, vzpostavitev ekohidrološkega monitoringa na reki Ljubljanici in njenih pritokih, informiranje in izobraževanje o pomenu ribjih migracij …

 

 

Partnerji: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo (koordinator), Geateh d.o.o. (partner), Purgator d.o.o. Postojna (partner)

Vrednost: 1,19 mio EUR
(So)financiranje: 50 % finančni instrument LIFE; 21,4 % Univerza v Ljubljani, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo; 20,3 % Ministrstvo za okolje in prostor; 8,3 % Geateh d.o.o. in Purgator d.o.o. Postojna.

Oznake: Ni oznak

Comments are closed.