V podporo Evropski komisiji pri naslavljanju okoljskih problemov in spremljanju uspešnosti izvajanja evropske okoljske zakonodaje so tudi javnomnenjske raziskave. Tako so jeseni 2017 v 28 državah članicah izvedli javnomnenjsko raziskavo na temo odnosa evropskih državljanov do okolja (Special Eurobarometer 468). V Sloveniji je podpora programu LIFE in njemu podobnim mehanizmom kar 92 %.

Zavedanje okoljskega problema je prvi korak k njegovemu reševanju. V pomoč državam članicam pri reševanju okoljskih problemov je Evropska komisija vzpostavila program LIFE, finančni mehanizem, ki že 25 let financira projekte s področja varstva okolja, ohranjanja narave ter blaženja in prilagajanja podnebnim spremembam. Prepoznavnost programa LIFE in njemu podobnih finančnih mehanizmov je bilo eno od vprašanj omenjene raziskave. Velika večina Evropejcev (85 %) podpira trditev, da bi morala Evropska unija investirati več denarja v projekte in programe, ki podpirajo varstvo okolja, ohranjanje narave ter blaženje in prilagajanje podnebnim spremembam.

Pri določanju proračuna programu LIFE igra pomembno vlogo tudi njegova učinkovitost: kako uspešni so odobreni LIFE projekti, kako učinkovito rešujejo okoljske probleme. Zato na Ministrstvu za okolje in prostor že tretje leto poteka projekt LIFE Krepitev zmogljivosti, ki je namenjen ne samo promociji programa LIFE, ampak predvsem okrepitvi slovenskih prijaviteljev, da bodo uspešnejši pri pridobivanju LIFE sredstev in pri izvajanju LIFE projektov.

Med drugim organiziramo serijo treh delavnic za pripravo prijav, na katerih se z udeleženci sprehodimo po posameznih korakih procesa razvoja projektne ideje v projektno prijavo. Prvo delavnico smo izvedli pretekli teden v Ljubljani. V dveh dneh se je delavnice udeležilo preko 70 udeležencev. Vsa gradiva in vtisi z delavnice so dostopna na naši spletni strani.