
Prehod na čisto energijo
Podprogram “Prehod na čisto energijo” podpira prehod na energijsko učinkovito gospodarstvo, ki temelji na obnovljivih virih energije, s posebnim poudarkom na odpravljanju tržnih ovir in spodbujanju inovativnih tehnologij. Financira ukrepe za razogljičenje stavb in industrije, uvajanje digitalizacije ter razvoj novih poslovnih modelov, ki prispevajo k podnebni nevtralnosti. Podprogram prav tako podpira lokalne in regionalne naložbene projekte ter krepi zmogljivosti javnih organov za izvajanje energetskih in podnebnih strategij. Prispeva k ciljem evropskega zelenega dogovora in pravičnega prehoda, zlasti v regijah, ki so odvisne od fosilnih goriv. Njegova vloga je ključna pri spodbujanju vključevanja državljanov v prehod na čisto energijo ter pri zmanjševanju energetske revščine.
TIPI PROJEKTOV
Cilj teh projektov je:
- razviti, prikazati in spodbujati inovativne tehnike, metode in pristope
- prispevati k bazi znanja in uporabi najboljših praks
- podpirati razvoj, izvajanje, spremljanje in uveljavljanje zakonodaje in politike EU, vključno z izboljšanjem upravljanja na vseh ravneh, zlasti s krepitvijo zmogljivosti javnih in regionalnih organov, ki se ukvarjajo z upravljanjem, ter z izboljšanjem kakovosti in učinkovitosti zasebnih akterjev in vključevanjem civilne družbe
- pospeševati obsežno uporabo uspešnih tehničnih rešitev in rešitev, povezanih s politiko, za izvajanje zakonodaje in politike EU s ponavljanjem rezultatov, vključevanjem s tem povezanih ciljev v druge politike in v prakse javnega in zasebnega sektorja, mobilizacijo naložb in izboljšanjem dostopa do financiranja.
Tehnična pomoč
projekti tehnične pomoči vključujejo naslednje dejavnosti:
- sodelovanje v standardnih projektih ukrepov ter pripravo strateških projektov za naravo in strateških integriranih projektov (TA-PP)
- pripravo za olajšanje izboljšanja ali ponovitve rezultatov iz drugih projektov, ki se financirajo s programom LIFE, predhodnimi programi ali drugimi programi Unije, ter za dostop do drugih finančnih instrumentov Unije (TA-R)
- krepitev zmogljivosti organov držav članic z nizko stopnjo učinkovitega sodelovanja v programu LIFE, da bi se izboljšale storitve nacionalnih kontaktnih točk po vsej EU in povečala splošna kakovost predloženih predlogov (TA-CAP)
Drugi ukrepi
Vključujejo:
- usklajevalne in podporne ukrepe za prehod na energijo iz obnovljivih virov in večjo energijsko
učinkovitost. - instrument majhnih zneskov nepovratnih sredstev za biotsko raznovrstnost (BEST, Small
Grant Facility on Biodiversity). - projekte, razvite v okviru sodelovanja s skupnostmi znanja in inovacij Evropskega inštituta za
inovacije in tehnologijo (EIT) - dodatne projekte v skladu z zakonodajnimi in političnimi prednostnimi nalogami Unije, ki bi
se lahko opredelili vsako leto po posvetovanju z državami članicami
Nepovratna sredstva za poslovanje
Podpora za nekatere operativne in upravne stroške nepridobitnih subjektov, ki so vključeni v oblikovanje, izvajanje in izvrševanje zakonodaje in politike Unije ter so dejavni predvsem na področju okoljskih ali podnebnih ukrepov, vključno z energetskim prehodom.
PODROČJEOKOLJE

Krožno gospodarstvo in kakovost življenja

Narava in biotska raznovrstnost
PODROČJEPODNEBNI UKREPI

Blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje
