Narava in biotska raznovrstnost
Podprogram si prizadeva za izboljšanje stanja ohranjenosti vrst in habitatov ter zdravja ekosistemov, pri čemer podpira izvajanje omrežja Natura 2000 in drugih politik EU, kot so strategija za biotsko raznovrstnost in direktive o pticah in habitatih. S poudarkom na inovativnih pristopih in vključevanju civilne družbe ter javnih in zasebnih subjektov, podprogram stremi k ponovitvi uspešnih rešitev za zaščito narave. Prispeva k zaščiti naravnega kapitala EU ter spodbuja integracijo biotske raznovrstnosti v druge sektorske politike. Z namenom doseganja konkretnih izboljšav za naravo se osredotoča na praktične ukrepe za ohranjanje in obnovo vrst, habitatov in ekosistemov. Prispeva k ciljem evropskega zelenega dogovora, s čimer se odziva na potrebe po povečanju financiranja naravovarstva v skladu s strategijo EU za biotsko raznovrstnost do leta 2030.
TIPI PROJEKTOV
Cilj teh projektov je:
- razviti, prikazati in spodbujati inovativne tehnike, metode in pristope
- prispevati k bazi znanja in uporabi najboljših praks
- podpirati razvoj, izvajanje, spremljanje in uveljavljanje zakonodaje in politike EU, vključno z izboljšanjem upravljanja na vseh ravneh, zlasti s krepitvijo zmogljivosti javnih in regionalnih organov, ki se ukvarjajo z upravljanjem, ter z izboljšanjem kakovosti in učinkovitosti zasebnih akterjev in vključevanjem civilne družbe
- pospeševati obsežno uporabo uspešnih tehničnih rešitev in rešitev, povezanih s politiko, za izvajanje zakonodaje in politike EU s ponavljanjem rezultatov, vključevanjem s tem povezanih ciljev v druge politike in v prakse javnega in zasebnega sektorja, mobilizacijo naložb in izboljšanjem dostopa do financiranja.
Strateški projekti za naravo
podpirajo doseganje ciljev Unije na področju narave in biotske raznovrstnosti z izvajanjem usklajenih programov ukrepov v državah članicah, da bi se ti cilji in prednostne naloge vključevali v druge politike in instrumentov financiranja, med drugim tudi tako, da se usklajeno izvajajo prednostni okviri ukrepanja, sprejeti na podlagi Direktive 92/43/EGS. Novost SNAPov je tudi širše področje uporabe, ki je v skladu s strategijo EU za biotsko raznovrstnost do leta 2030, in so bolj osredotočeni na vključevanje. (Ang. Strategic nature projects).
Tehnična pomoč
projekti tehnične pomoči vključujejo naslednje dejavnosti:
- sodelovanje v standardnih projektih ukrepov ter pripravo strateških projektov za naravo in strateških integriranih projektov (TA-PP)
- pripravo za olajšanje izboljšanja ali ponovitve rezultatov iz drugih projektov, ki se financirajo s programom LIFE, predhodnimi programi ali drugimi programi Unije, ter za dostop do drugih finančnih instrumentov Unije (TA-R)
- krepitev zmogljivosti organov držav članic z nizko stopnjo učinkovitega sodelovanja v programu LIFE, da bi se izboljšale storitve nacionalnih kontaktnih točk po vsej EU in povečala splošna kakovost predloženih predlogov (TA-CAP)
Drugi ukrepi
Vključujejo:
- usklajevalne in podporne ukrepe za prehod na energijo iz obnovljivih virov in večjo energijsko
učinkovitost. - instrument majhnih zneskov nepovratnih sredstev za biotsko raznovrstnost (BEST, Small
Grant Facility on Biodiversity). - projekte, razvite v okviru sodelovanja s skupnostmi znanja in inovacij Evropskega inštituta za
inovacije in tehnologijo (EIT) - dodatne projekte v skladu z zakonodajnimi in političnimi prednostnimi nalogami Unije, ki bi
se lahko opredelili vsako leto po posvetovanju z državami članicami
Nepovratna sredstva za poslovanje
Podpora za nekatere operativne in upravne stroške nepridobitnih subjektov, ki so vključeni v oblikovanje, izvajanje in izvrševanje zakonodaje in politike Unije ter so dejavni predvsem na področju okoljskih ali podnebnih ukrepov, vključno z energetskim prehodom.