LIFE Novice št. 22 – maj 2018

Pomoč prijaviteljem projektov na bilateralnih srečanjih

Nevzdržno se bližajo prvi roki za oddajo projektnih prijav na aktualni razpis LIFE. Že junija oddajamo osnutke projektnih predlogov na podprogramu za okolje. Za pomoč in nasvete pri prijavi se lahko obrnete na LIFE ekipo Ministrstva za okolje in prostor. Svetovanje izvajamo v obliki bilateralnih srečanj, na katera se prijavite preko elektronskega naslova life.mop@gov.si. Da se na srečanje primerno pripravimo, vas prosimo, da nam vsaj dva dneva pred terminom posredujete v elektronski prijavnici (eProposal) izpolnjeni osnutek projektnega predloga. Podporo prijaviteljem nudimo tudi preko številnih dogodkov – kakšna je ta podpora, kje in kdaj se srečamo pa več v spodnjih novicah.

Prijetno branje!

LIFE Slovenija

Ne zamudite predstavitve razpisa LIFE

V kolikor se niste uspeli udeležiti današnje LIFE podrobne delavnice na Gozdarskem inštitutu Slovenije, ste vabljeni k ogledu prenosa v živo. Vsa gradiva z delavnice bodo v kratkem na voljo tudi na spletni strani dogodka.

---

Predstavitev pilotnega finančnega mehanizma NCFF

Razmišljate o pripravi projekta plačil za ekosistemske storitve, izvedbe zelene (in modre) infrastrukture, inovativnih investicijah v biotsko raznovrstnost ali projektih prilagajanja podnebnim spremembam? Potem je delavnica o novem pilotnem finančnem mehanizmu programa LIFE (NCFF) namenjena prav vam. Dogodek bo potekal 31. maja 2018 na Brdu pri Kranju.

---

Potrebujete pomoč pri pisanju projektne prijave?

Iščete pisce projektov za pomoč pri pripravi projektne prijave? Ali pa imate izkušnje s pripravo prijav in iščete projektne ekipe z idejo? Potem je portal Life Slovenija pravo orodje za vas. Vpišite se, povežite se s člani portala in objavite vašo ponudbo ali povpraševanje.

---

Utrinki z LIFE konference

V začetku maja smo uspešno izvedli mednarodno LIFE konferenco za mreženje na temo kmetijstva. Kakšni so vtisi s konference in kakšne rešitve smo ustvarili, si lahko ogledate na spletni strani konference, kjer bodo v kratkem objavljeni tudi posnetki konference.

---

Poiščite LIFE projekte na Jakopičevem sprehajališču

Še do 5. junija 2018 imate čas, da si na Jakopičevem sprehajališču ogledate razstavo Študijski krožki v slovenskem prostoru, v okviru katere so predstavljeni tudi nekateri slovenski LIFE projekti s področja narave. Razstavo je pripravil Andragoški center v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor.

---

LIFE for Acid Whey išče novega sodelavca

Inštitut za mlekarstvo išče raziskovalca za delo na projektu LIFE for Acid Whey. Pogoj je zaključen doktorat s področja kemije, biokemije, živilstva, biotehnologije ali sorodnih smeri. Več.

---

Kmetje vabljeni k sodelovanju v aktivnostih projekta

Ponovno je objavljen poziv projekta LIFE TO GRASSLANDS za vključevanje kmetov v izvedbene akcije projekta. Javni poziv bo objavljen do porabe sredstev.

---

Otvoritev razstave Magična narava

Vabljeni 26. maja 2018 v Biološko središče na podelitev nagrad in otvoritev razstave ob zaključku mednarodnega natečaja naravoslovne fotografije Magična narava. Z dogodkom bodo v projektu LIFE NATURAVIVA obeležili svetovni dan biotske raznovrstnosti.

Del biotske raznovrstnosti so tudi polkrilci - red žuželk, med katere spadajo škržati in stenice. Številni predstavniki te skupine se sporazumevajo z vibracijskimi napevi, s pomočjo katerih prepoznavamo vrste. Sedaj se lahko tudi vi preizkusite v prepoznavanju vrst, saj so v projektu pripravili vibracijski kviz.

---

Potrdili prisotnost bobnarice na Cerkniškem jezeru

Eden od ciljev projekta LIFE Stržen je izboljšanje življenjskega prostora bobnarice, ki je ogrožena vrsta ptice. K sodelovanju so povabili tudi poljskega strokovnjaka za ekologijo bobnarice, ki je s projektno ekipo delil izkušnje z izvajanjem popisov in monitoringov te vrste. Tako so v začetku maja opravili prvo triangulacijo bobnarice, katere rezultat je bil potrjena prisotnost samca bobnarice na Belem bregu. Držimo pesti, da bo v prihodnjih tednih potrjena tudi prisotnost gnezdeče samice.

Več o bobnarici in Cerkniškem jezeru boste lahko izvedeli tudi na Dnevih Notranjskega parka, ki bodo potekali 26. in 27. maja 2018. V okviru dogodka bo organizirano opazovanje in obročkanje ptic.

---

Potenciali za zmanjšanje emisij na področju e-mobilnosti

V projektu LIFE Podnebna pot 2050 organizirajo delavnico, na kateri bodo pregledali sedanje stanje na področju e-mobilnosti v Sloveniji. Delavnica bo potekala 29. maja 2018 Reaktorskem centru Podgorica. Prijave sprejemajo do 25. maja 2018.

---

Čas za spomladansko čiščenje

Ste že opravili spomladansko čiščenje vašega doma? Imate kup odpadkov, ki ne sodijo v običajne zabojnike? Potem bodite pozorni na spomladanske akcije zbiranja nevarnih odpadkov in odpadne električne in elektronske opreme iz gospodinjstev, ki jih po celi Sloveniji izvajajo v projektu LIFE Gospodarjenje z e-odpadki. V soboto, 26. maja 2018, bo potekalo mobilno zbiranje v naseljih občin Loški potok, Sodražica, Idrija in Cerkno. Priporočamo spremljanje koledarja dogodkov na projektni spletni strani in sledenje projektni Facebook strani.

---

Pridružite se akciji odstranjevanja tujerodnih rastlin

Ekipa projekta LIFE ARTEMIS vas vabi, da se jim 2. junija 2018 pridružite pri odstranjevanju tujerodnih rastlin v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib.

Če pa še ne poznate tujerodnih rastlin, vam priporočamo ogled razstave Invazivke na poti, ki trenutno gostuje v Parku Škocjanske jame.

---

Zaključuje se spomladanski del delavnic EcoLex Life

V marcu in aprilu je ekipa projekta Ecolex Life izvedla prvo serijo ozaveščevalnih delavnica o okoljski odgovornosti. Naslednja delavnica bo 7. junija 2018 v Ljubljani. Z delavnicami bodo nadaljevali jeseni, termini so navedeni v spodnjem LIFE napovedniku.

---

Poletna šola genetskega monitoringa gozdov

Ekipa projekta LIFEGENMON vabi vse, ki raziskujete in delujete na področju gozdarstva in okolja, da se udeležite poletne šole genetskega monitoringa gozdov in priprave strokovnih člankov. Dogodek bo potekal od 6. do 10. avgusta 2018 v dolini Soče. Prijave zbirajo do 15. junija 2018.

---

Pričeli z gradnjo opazovalnic

V kratkem bodo obiskovalcem Reškega jezera pri Kočevski Reki na voljo tri opazovalnice, ki bodo olajšale opazovanje orla belorepca. Opazovalnice bodo dopolnile orlovo učno pot, ki je namenjena tako izobraževanju mladih kot odraslih. Od aprila tako na njej potekajo naravoslovni dnevi za osnovne šole, v začetku maja pa so jo obiskali udeleženci usposabljanja iz interpretacije narave in gozdne pedagogike.

---

S komunikacijo do uspešnega varstva velikih zveri

Ker ima komunikacija s ključnimi deležniki in javnostjo pomembno vlogo pri varstvu velikih zveri, vključujeta projekta LIFE Lynx in LIFE Dinalp Bear številne ozaveščevalne aktivnosti. Tako je partner v obeh projektih, Veterinarska fakulteta iz Zagreba, predstavil projektne aktivnosti in rezultate na LIFE informativnem dnevu na Hrvaškem.

Slovenski partnerji projektov pa so ozaveščali in informirali različne ciljne skupine, od otrok, lovcev do strokovne javnosti. V Borovnici so članom lovske družine predstavili projekt LIFE Lynx, učencem POŠ Notranje Gorice so v sodelovanju s projektom LIFE WOLFALPS predstavili velike zveri, udeležili so se LIFE konference LIFE kmetovanje in posveta »Upravljanje z velikimi zvermi v prihodnje«.

---

Podmladek močvirske sklednice v kalu Krivače

Ukrepi, izvedeni v LIFE projektu WETMAN, tudi po zaključku projekta prinašajo pozitivne rezultate. Pred kratkim so namreč potrdili uspešno razmnoževanje močvirske sklednice na tem območju, saj so po dolgem času zabeležili mladiče.

---

Ptice selivke se vračajo v Ormoške lagune

S spremembo vodnega režima v NR ormoške lagune so v projektu LIVEDRAVA vzpostavili primerni življenjski prostor za številne vrste ptic, tako selivk kot gnezdilk, ki jih je že mogoče opazovati. Dobro se počutijo tudi vodni bivoli, ki pomagajo pri vzdrževanju ustreznih habitatov, katerih čreda šteje že 17 živali. 

---

MKGP bo sofinanciral obnovo ribogojnice

V projektu LIFE FOR LASCA bodo obnovili ribogojnico Soča v Kobaridu, v kateri bodo vzpostavili vzrejo ogrožene primorske podusti. Namen projekta je vzpostaviti vzrejo vrste v ribogojnici ter z osebki naseljevati in doseljevati njihovo naravno okolje. Prenovo ribogojnice bosta finančno podprla tudi občina Kobarid ter Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

---

LIFE EU

Predstavite svoje rezultate na AQUALIFE konferenci

Ob zaključku italijanskega projekta AQUALIFE bo od 4. do 6. julija 2018 potekala konferenca na temo okoljskih problemov s področja voda. Organizatorji konference vabijo vse LIFE projekte z omenjenega področja k predstavitvi svojih rezultatov na konferenci (s plakatom). Za vsa vprašanja vam je na voljo vodja projekta, dr. Silvia Scozzafava.

---

23.5.2018LIFE podrobna delavnica, Gozdarski inštitut Slovenije, Ljubljana (LIFE Krepitev zmogljivosti) – na delavnici bo mogoča oddaja odpadne električne in elektronske opreme v mobilnem zbiralniku projekta LIFE Gospodarjenje z e-odpadki

24.5.2018 ob 8.00 – Obisk e-transformerja, CUDV Dobrna (LIFE Gospodarjenje z e-odpadki) - glej koledar dogodkov

25.5.2018 – Rok za oddajo izdelkov na likovni natečaj Jenkret je biv – podobe Križnikovih pravljic (LIFEGENMON)

26.5.2018 ob 17.00 – Odprtje razstave in podelitev nagrad ob zaključku mednarodnega natečaja naravoslovne fotografije Magična narava, Biološko središče (LIFE NATURAVIVA)

26.5.2018 ob 8.00 – Banket za odslužene – oddaja električne in elektronske opreme v mobilnem zbiralniku, Občini Loški potok in Sodražica (LIFE Gospodarjenje z-odpadki)

26.5.2018 ob 8.00 – Banket za odslužene – oddaja električne in elektronske opreme v mobilnem zbiralniku, Občini Idrija in Cerkno (LIFE Gospodarjenje z-odpadki) 

28.5.2018 ob 15.00 – Zeleni lakotniki na tapeti - predstavitev zelenih kotov, Merkur, Ljubljana - Vižmarje (LIFE Gospodarjenje z e-odpadki)

31.5.2018 Predstavitev pilotnega finančnega mehanizma NCFF, Hotel Brdo, Brdo pri Kranju (LIFE Krepitev zmogljivosti)

1.6.2018 – Rok za oddajo predlogov za izvedbo delavnice na 26. IBA konferenci »Life with bears« (LIFE DINALP BEAR)

1.6.2018Rok za prijavo na mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Cerknica 2018« (LIFE Stržen)

4.4.2018-4.6.2018Razstava »Listje«, Muzej Vrbovec, Nazarje (LIFE NATURAVIVA) 

7.6.2018 ob 12.00 – Delavnica Okolje potrebuje našo odgovornost, Ljubljana (ECOLEX Life)

18.5.2018-14.6.2018Razstava Invazivke na poti, Promocijsko kongresni center Pr Nanetovih, Matavun 8 (LIFE ARTEMIS)

15.6.2018Rok za prijavo na poletno šolo genetskega monitoringa gozdov (LIFEGENMON)

24.6.-1.7.2018Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Cerknica 2018«, Notranjski regijski park (LIFE Stržen)

6.-10.8.2018Poletna šola genetskega monitoringa gozdov, dolina Soče (LIFEGENMON)

13.9.2018 ob 12.00 – Delavnica Okolje potrebuje našo odgovornost, Celje (ECOLEX Life)

16.-21.9.2018 – 26. IBA konferenca »Life with bears«, Ljubljana (LIFE DINALP BEAR)

27.9.2018 ob 12.00 – Delavnica Okolje potrebuje našo odgovornost, Nova Gorica (ECOLEX Life)

11.10.2018 ob 12.00 – Delavnica Okolje potrebuje našo odgovornost, Murska Sobota (ECOLEX Life)

18.10.2018 ob 12.00 – Delavnica Okolje potrebuje našo odgovornost, Novo mesto (ECOLEX Life)

15.11.2018 ob 12.00 – Delavnica Okolje potrebuje našo odgovornost, Krško (ECOLEX Life)

1.1.-31.12.2018Zbiralna akcija Stari aparati za otroški smeh (LIFE Gospodarjenje z e-odpadki)

2.5.2018 – do nadaljnjegaRazstava Življenje z medvedi, avla Veterinarske fakultete v Zagrebu, Hrvaška (LIFE DINALP BEAR)

NE SPREGLEJTE

24.5.2018 ob 16.00 – Otvoritev fotografske razstave »Haloze« in predstavitev Haloz, Gozdarski inštitut Slovenije

25.5.2018 ob 9.00 – Strokovna konferenca v organizaciji Mednarodne komisije za varstvo Alp in Omrežja »povezanost v Alpa, Festivalna dvorana, Bled (Mednarodna komisija za varstvo Alp in Omrežje »Povezanost v Alpah)

26.-27.5.2018Dnevi Notranjskega parka, Cerkniško jezero (Notranjski regijski park) 

1.6.2018 ob 10.00 – Posvet »Potenciali zelenih tehnologij za trajnostno prihodnost«, Agencija RS za okolje (Ministrstvo za okolje in prostor)

8.-9.6.201824 ur z reko Muro, Veržej (ZRSVN). Na dogodku sodelujejo partnerji projekta LIFE NATURAVIVA. 

13.6.2018 ob 7.00 – Strokovno ekskurzijo z ogledom in predstavitvijo mlekarne Planika in Kmetijsko gozdarske zadruge Škofja Loka (Dovolj za vse – Skupnostno upravljanje z življenjskimi viri)

18.6.2018 ob 9.30 – Predavanje »How to govern forests for multiple interests and stakeholders«, Pravna fakulteta (Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU, Gozdarski inštitut Slovenije in Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani)

21.5.2018-2.11.2018Fotografski natečaj »zgodbe mejic« (projekt MEJ-MO JIH!)

RAZPIS LIFE 2018

sredina aprila 2018 – Objava razpisa LIFE 2018 za tradicionalne, pripravljalne in integrirane projekte (Evropska komisija)

Termini za tradicionalne projekte na podprogramu za okolje

12.6.2018 – Rok za oddajo osnutkov projektnega predloga (ENV)

14.6.2018 – Rok za oddajo osnutkov projektnega predloga (NAT in GIE)

oktober 2018 – Obveščanje prijaviteljev in povabilo uvrščenim na krajši seznam k oddaji polne projektne prijavnice

januar 2019 – Rok za oddajo celotnega projektnega predloga

januar – junij 2019 – Ocenjevanje in pregled projektnih predlogov

julij – september 2019 – Podpis pogodb

1.7.2019 – Najbolj zgodnji mogoč začetek projekta

Termini za tradicionalne projekte na podprogramu za podnebne ukrepe

12.9.2018 – Rok za oddajo projektnega predloga

september – december 2018 – Ocenjevanje projektnih predlogov

februar 2019 – Obveščanje prijaviteljev o rezultatih ocenjevanja

februar – april 2019 – Pregled projektnih predlogov predlaganih za financiranje

april – maj 2019 – Podpis pogodb

15.6.2019 – Najbolj zgodnji mogoč začetek projekta

Termini za integrirane projekte

5.9.2018 – Rok za oddajo osnutkov projektnega predloga

november 2018 – Obveščanje prijaviteljev in povabilo uvrščenim na krajši seznam k oddaji polne projektne prijavnice

14.3.2019 – Rok za oddajo celotnega projektnega predloga

marec – junij 2019 – Ocenjevanje projektnih predlogov

junij 2019 – Obveščanje prijaviteljev o rezultatih razpisa

junij – september 2019 – Pregled projektnih predlogov predlaganih za financiranje

oktober 2019 – Podpis pogodb

1.10.2019 – Najbolj zgodnji mogoč začetek projekta

---

LIFE Novice mesečno pripravlja LIFE CB SI Ekipa Ministrstva za okolje in prostor, v okviru projekta LIFE Krepitev zmogljivosti, ki ga sofinancira Evropska komisija. Vsebina novic ne odraža nujno uradnih stališč Ministrstva za okolje in prostor.

Novice lahko posredujete dalje. Za objavo vaših vsebin pošljite sporočilo na life.mop@gov.si z naslovom "za LIFE Novice".

To sporočilo ste prejeli, ker ste se na novice prijavili, nam zaupali vaš elektronski naslov na katerem od naših dogodkov, ali stopili v stik z nami preko elektronske pošte. Za odjavo kliknite tukaj.

Ministrstvo za okolje in prostor, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana. Elektronski naslov:life.mop@gov.si, telefon: (01) 478 7400, spletna stran: www.lifeslovenija.si