B1 - Povzetek projekta v angleškem jeziku (»Summary description of the project (in English)«)
Obrazec B1 izpolnite v angleškem jeziku (ne glede na to, v katerem jeziku oddajate prijavo). Če boste oddali prijavo projekta v slovenskem jeziku, lahko slovenski povzetek projekta vnesete v ločen obrazec B1 Summary description of the project (in language of proposal).
Project objectives
Podrobno opišite vse cilje projekta, začnite pri najpomembnejšem. Cilji morajo biti realni (izvedljivi tekom projekta in z razpoložljivimi sredstvi) in jasni (nedvoumni).
Cilji morajo izkazati prispevek projekta k razvoju in prikazu inovativnih pristopov, tehnologij, metod in instrumentov v smislu prispevka projekta k utrjevanju temeljnih znanj za razvoj, presojo, spremljanje in ocenjevanje okoljske politike in zakonodaje.
Actions and means involved
Pojasnite s kakšnimi akcijami in sredstvi boste dosegli navedene cilje (ne navajajte finančnih sredstev). Med predlaganimi akcijami, sredstvi in cilji mora biti jasna povezava.
Expected results
Navedite glavne pričakovane rezultate ob koncu projekta. Rezultati morajo biti neposredno povezani z okoljsko tematiko, na katero se projekt nanaša in s cilji projekta. Pričakovani rezultati morajo biti konkretni, realistični in kolikor je mogoče merljivi (kvantitativni). Uspešnost projekta bo ocenjena glede na pričakovane rezultate, zato se prepričajte, da so vsebinsko in količinsko dobro opredeljeni.
Climate
Če je projekt bistveno povezan s podnebnimi spremembami, to označite in utemeljite. Bistvena povezava s podnebnimi spremembami pomeni, da se glavne akcije in pobude nanašajo na zmanjšanje ranljivosti naravnih ekosistemov in okolja glede na dejanske ali pričakovane učinke podnebnih sprememb.
Biodiversity
Če je projekt bistveno povezan z biotsko pestrostjo, to označite in utemeljite. Bistvena povezava z biotsko pestrostjo pomeni, da glavne akcije in pobude prispevajo k doseganju ciljev strategije EU za biotsko raznovrstnost do leta 2020 (»EU Biodiversity Strategy to 2020«).
Project topic(s)
Iz seznama izberite največ dve projektni temi, ki jih projekt naslavlja. Izbiro utemeljite.
B2 - Splošne značilnosti projekta (»General character of the project«)
Environmental problem targeted
Jasno opišite, kateri okoljski problem rešujete s projektom. Utemeljite, kako je okoljski problem povezan z evropsko okoljsko politiko in zakonodajo.
Project's pilot/demonstration character
Ključno poglavje, ki ga morate skrbno izpolniti. Dobro utemeljite, zakaj je projekt pilotni ali demonstracijski.
Pri pilotnih projektih se uporablja tehnologija ali metodologija, ki še ni bila uporabljena ali preizkušena (nikjer in nikoli) in je zato inovativna. Lahko gre za tehnološko ali metodološko inovacijo. Potrebno je dokazati, da tehnologija ali metodologija še nista bili nikjer in nikoli uporabljeni ali testirani.
Demonstracijski projekt vpelje v prakso, preizkusi, oceni in razširja ukrepe, metodologije ali pristope, ki so novi ali neznani v npr. v geografskem, ekološkem ali socialno-gospodarskem smislu in jih bo mogoče v podobnih okoliščinah uporabiti tudi drugje. V primeru, da demonstracijski projekt prinaša nove prakse na nivo celotne EU, to poudarite tudi v obrazcu B3, v zavihku »EU added value«.
Razlika med pilotnimi in demonstracijskimi projekti je pojasnjena tudi v smernice za prijavitelje (“Guidelines for applicants”).
Posebno pozornost namenite opisom ključnih elementov, kot so: tehnična pripravljenost, postopki in obstoječe znanje (»state of the art«) ter obseg in učinek projekta (preverite Vodnik za ocenjevanje projektnih predlogov, merilo 1).
B3 - Dodana vrednost EU in družbeno-gospodarski učinki
EU added value of the project and its actions
Opišite, kakšna je EU dodana vrednost projekta. Pomagajte si z Vodnikom za ocenjevanje projektnih predlogov (“Guide for the evaluation of LIFE project proposals”), ki je del razpisne dokumentacije.
Pri ocenjevanju EU dodane vrednosti se upoštevajo kar štiri od sedmih ocenjevalnih meril, in sicer:
Merilo za izbor 3 – Dodana vrednost EU: obseg in kakovost prispevka k posebnim ciljem prednostnih področij podprograma za okolje programa LIFE;
Merilo za izbor 5 – Večnamenskost, sinergije in vključevanje;
Merilo za izbor 6 – Ponovljivost in prenosljivost;
Merilo za izbor 7 – Transnacionalnost, zelena javna naročila, uporaba rezultatov.
Socio-economic effects
Opišite verjeten vpliv projekta na lokalno gospodarstvo in prebivalstvo. Ocenite, kakšen bo vpliv projekta na povečanje delovnih mest, tudi ob upoštevanju prenosljivosti in ponovljivosti projekta in njegovih rezultatov.
Pri projektih s potencialom trženja ocenite trg, oskrbovalno verigo, konkurenco in ekonomsko upravičenost predlaganih rešitev. Izkazati morate poznavanje referenčnega trga (npr. dejanska in potencialna velikost trga, značilnosti potencialnih kupcev in njihove zahteve (povpraševanje), tržne in regulativne ovire itn.) in zahtev vzpostavitve oskrbovalne verige (vključno s konkurenco) za predlagano rešitev (npr. kdo so dobavitelji, kakšen je njihov tržni delež in konkurenčna prednost itn.). Ekonomsko upravičenost utemeljite iz vidika stroškov, cene in investicij (npr. amortizacijska doba, neto sedanja vrednost itn.). Več podrobnosti o projektih s potencialom trženja je v smernicah za prijavitelje, v poglavju 2.3.
Efforts for reducing the project's Carbon footprint
Pojasnite, na kak način boste zagotovili, da bo ogljični odtis projekta čim manjši. Navedite podrobnosti o vseh prizadevanjih tekom trajanja projekta. Na splošno se to nanaša predvsem na dejavnosti vodenja projekta (npr. zmanjšanje števila potovanj, uporaba recikliranega papirja itn.).
B4 - Vključeni deležniki in ciljna publika projekta (»Stakeholders involved and target audiences of the project other than project participants«)
»Stakeholders involved and main target audience of the project«
Vključeni deležniki in glavne ciljne publike projekta (12.000 znakov)
»Stakeholders« oziroma deležniki so posamezniki, skupine ali organizacije, ki lahko vplivajo na načrtovane akcije in/ali rezultate projekta oziroma le-ti vplivajo nanje, hkrati pa od projekta nimajo finančnih koristi (v projekt niso vključeni kot prijavitelj ali partner projekta). Deležniki morajo biti aktivno vključeni v projekt (npr. preko posvetovanj, sodelovanja pri izvedbi posameznih aktivnosti, uporabe rezultatov projekta itn.). Opišite, katere deležnike boste vključili v projekt in na kak način. Opišite, kakšen bo njihov doprinos k projektu, na kak način bodo sodelovali in zakaj je njihovo sodelovanje koristno in/ali potrebno za projekt.
Ciljne publike so posamezniki, skupine ali organizacije, katerim so namenjene aktivnosti in/ali rezultati projekta. Opišite ciljne publike in metode za razširjanje informacij. Navedite tudi kakšne aktivnosti boste izvedli za splošno javnost.
B5 - Pričakovane ovire in tveganja in strategija reševanja (»Expected constraints and risks related to the project implementation and mitigation strategy«)
Pričakovane ovire in tveganja povezana z izvedbo projekta in strategija za zmanjšanje tveganj (največ 12.000 znakov)
Opredelite vse možne dogodke v sklopu projekta ali izven njega (ovire in tveganja), ki bi lahko pomembno negativno vplivali na uspešno izvajanje projekta. Navedite jih v padajočem vrstnem redu od najpomembnejšega do manj pomembnih. Upoštevajte tudi ovire in tveganja iz socialnega in gospodarskega vidika. Za vsako navedeno oviro ali tveganje obrazložite, kako jih boste premagovali.
Priporočamo, da vključite tudi podrobnosti o pridobivanju morebitnih potrebnih dovoljenj, licenc, okoljevarstvenih in naravovarstvenih soglasij itn. Pojasnite, ali imate zagotovljeno podporo od organov, pristojnih za izdajo teh dovoljenj. Izkušnje kažejo, da lahko prihaja do nepričakovanih zamud pri izvajanju projektov, ker pri pripravi projekta nismo predvideli potrebnega časa, za pridobitev dovoljenj oziroma pripravo ocen vplivov na okolje/naravo.
Natančno opišite, kako ste ugotovljene ovire in tveganja upoštevali pri časovnem in finančnem načrtovanju projekta ter pri načrtovanju aktivnosti.
B6 - Kontinuiteta/vrednotenje in dolgoročna trajnost projektnih rezultatov po koncu projekta (»Continuation/valorisation and long term sustainability of the project's results after the end of the project«)
Nadaljevanje/uporaba in dolgoročna trajnost projektnih rezultatov po koncu projekta
Opišite, kako se bo projekt nadaljeval po izteku. Katere akcije (aktivnosti) bo za zagotovitev trajnosti projektnih rezultatov, potrebno izvajati tudi po koncu projekta? Trajnost projektnih rezultatov presega širjenje, promocijo in načrt »After-LIFE«. Projekt mora vključevati jasno strategijo za ohranjanje projektnih rezultatov po koncu projekta. Opis nadaljevanja projektnih aktivnosti po koncu projekta vključite v opis posameznih akcij. Podrobnosti preberite v smernicah za prijavitelje v poglavju 2.3.
Odgovorite na tri vprašanja:
Question 1
»Which actions will have to be carried out or continued after the end of the project?«
Katere akcije (aktivnosti) bo potrebno nadaljevati po zaključku projekta? (največ 5.000 znakov) Navedite številke in naslove akcij. Primeri so navedeni v smernicah za prijavitelje, na strani 2.3.
Question 2
»How will this be achieved? What resources will be necessary to carry out these actions?«
Kako boste to dosegli? Kakšna sredstva bodo potrebna za nadaljevanje akcij (aktivnosti)? (največ 5.000 znakov) Navedite tehnične, finančne in človeške vire (kdo, kako, v kakšnem času in s kakšnimi finančnimi sredstvi).
Question 3
»To what extent will the results and lessons of the project be actively disseminated after the end of the project to those persons and / or organisations that could best make use of them? (Please identify these persons/organisations)«
V kolikšni meri in kako se bodo rezultati po koncu projekta aktivno širili do oseb in / ali organizacij, ki jih lahko čim bolj izkoristijo? (navedite osebe/organizacije). (največ 5.000 znakov)
Naštejete in opišite za vse prepoznane ciljne skupine.