Natura-2000-v-Sloveniji

NATURA 2000 v Sloveniji – upravljavski modeli in informacijski sistem

Projekt Natura 2000 v Sloveniji – upravljavski modeli in informacijski sistem je bil namenjen sistemskemu reševanju vprašanj v zvezi z učinkovitim in trajnostnim upravljanjem območij Natura 2000 v Sloveniji. V okviru projekta je bilo izbranih pet pilotnih območij Natura 2000 (Snežnik, Jelovica, Jovsi, Petelinjek in Boletina), na katerih so se za reševanje konkretne naravovarstvene problematike izvajale različne akcije. Za vsako od območij je bil izdelan dokument Podrobnejši načrt upravljanja za projektno območje. V sodelovanju s projektnimi partnerji ter drugimi predstavniki sektorjev gozdarstva, lovstva, kmetijstva, ribištva ter vodarstva sta bili izdelani orodji za pripravo upravljavskih načrtov, dokumenta Vodnik vsebin za pripravo podrobnejših načrtov upravljanja območij Natura 2000 in Usmeritve za ohranjanje ali vzpostavitev ugodnega stanja vrst in habitatnih tipov v območjih Natura 2000 v Sloveniji.

V sodelovanju z Agencijo RS za okolje smo zgradili sodobno podatkovno skladišče, v katerem so shranjeni vsi slovenski zakonsko opredeljeni podatki, vezani na naravovarstvo, informacijski sistem nad podatkovnim skladiščem pa bo omogočal vpogled v te podatke javnosti in pomeni prenovo ter posodobitev dosedanjega Naravovarstvenega atlasa. Veliko pozornosti je bilo namenjeno tudi promociji projekta ter NATURE 2000 in širjenju zavesti o pomenu naravovarstva, vključno s posebnim poudarkom na delu z mladimi ter vzpostavljanju mednarodnih delovnih stikov.

Namen projekta:

 

  • Zagotoviti trajnostni razvoj območij Natura 2000.
  • Ohraniti habitate in kvalifikacijske vrste (ki so v interesu Evropske skupnosti), v ugodnem stanju.
  • Sistemsko rešiti problem upravljanja območij Natura 2000.
  • Dvigniti naravovarstveno ozaveščenost.

 

Cilji projekta:

 

  • Izdelava Vodnika za pripravo upravljavskih načrtov za območja NATURA 2000.
  • Izdelava podrobnejših načrtov upravljanja za 5 izbranih projektnih območij NATURA 2000.
  • Reševanje konkretne naravovarstvene problematike na izbranih pilotnih območjih (različne akcije).
  • Obveščanje javnosti o pomenu naravovarstva.
  • Izdelava informacijskega sistema »Natura 2000«.

Prijavitelj: Zavod RS za varstvo narave
Partnerji: Ministero dell’ Ambiente e della Tutela del Territorio (italijansko ministrstvo za okolje); Zavod za gozdove Slovenije; Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije; Inštitut za vode Republike Slovenije; Zavod za ribištvo Slovenije; Notranjski muzej Postojna; Občina Šentjur pri Celju in Krajevna skupnost Kapele.

Vrednost projekta: 1,686,077.00 €
Prispevek EK: 843,039.00 €

 

Oznake: Ni oznak

Comments are closed.