Slovenija je ena izmed evropskih držav z največjo biotsko raznovrstnostjo. Kar 38 % državnega ozemlja je vključenega v omrežje Natura 2000, evropskega omrežja posebnih varstvenih območij. Omrežje je nastalo na podlagi Direktive o pticah in Direktive o habitatih, ki določata tudi, da so države članice dolžne določiti ukrepe za ohranjanje. Te ukrepe določijo v načrtih upravljanja, ki jih sprejmejo posebej za območja Natura 2000, ali pa ukrepe zajamejo v drugih razvojnih načrtih. Praksa glede tega je v državah članicah različna.
Ker ima Slovenija dobro razvit sistem razvojnega načrtovanja, še posebej za naravne vire, kot so gozdovi, vode, ribištvo in lovstvo, je naša država že v preteklih letih (2007-2013, 2015-2020) sprejela načrt upravljanja za območja Natura 2000, ki se je močno oprl na obstoječe sisteme. Veljaven Program upravljanja območij Natura 2000 za obdobje 2015 – 2020 je Vlada Republike Slovenije sprejela aprila 2015.
Na terenu pa upravljanje omrežja Natura 2000 v Sloveniji ne poteka na vseh področjih enako učinkovito, oz. so na posameznih področjih vrzeli, ki jih v obstoječih okvirjih, finančnih in kadrovskih, ni mogoče preseči. Zaradi tega se je Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) odločilo za prijavo integriranega projekta za naravo, s katerim bi te vrzeli zapolnili.
Prijavitelj: Ministrstvo za okolje in prostor (MOP)
Partnerji: Ministrstvo za kmetijstvo,gozdarstvo in prehrano (MKGP), Zavod RS za varstvo narave, (ZRSVN) Direkcija RS za vode (DRSV), Zavod za ribištvo Slovenije (ZZRS), Zavod za gozdove (ZGS), Kmetijsko gozdarska zbornica s tremi regionalnimi zavodi – KGZ Ptuj, KGZ Nova Gorica in KGZ Ljubljana, Gozdarski inštitut Slovenije (GIS), Nacionalni inštitut za Biologijo (NIB) in Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za biologijo ter dva zasebna zavoda: Štirna- zavod za trajnostne rešitve ter Center za kartografijo favne in flore (CKFF).
Vrednost projekta: 17.007.204 €
Prispevek Evropske komisije: 10,2 milijona €