Izdelek brez naslova (5)

3DIVERSE

Decentralizacija, raznolikost in dinamično uravnavanje obremenitve – novi pristopi k oprijemljivemu energetskemu prehodu z diverzifikacijo proizvodnih virov

Vodilni partner:  Zavod energetska agencija za Savinjsko, Saleško in Koroško

Projektni partnerji:

  • Mestna občina Velenje
  • Mestna občina Slovenj Gradec
  • Občina Šoštanj
  • Mestna občina Celje
  • Univerza v Ljubljani
  • Elektro Celje d.d.
  • Kolektor Setup, storitve energetskega upravljanja, d.o.o.
  • Komunalno podjetje Velenje d.o.o.

Opis projekta:

Projekt 3DIVERSE bo uvedel celovit, večsektorski in večnivojski pristop k načrtovanju in izvajanju naložb v trajnostno energetsko infrastrukturo z usklajeno uporabo ukrepov na strani ponudbe in povpraševanja. Običajno razdrobljeno in sekcijsko izvajanje naložb, ki so kot celota bistvene za uspešno izvedbo energetskega prehoda, bo nadomestil nov pristop, ki temelji na vključevanju in združevanju naložbenih ukrepov v štirih medsebojno povezanih sektorjih, kar bo zagotovilo optimalne rezultate v smislu okoljskih, družbeno-ekonomskih in finančnih koristi.

Rezultati:

Ključni rezultati projekta 3DIVERSE se nanašajo na pripravo celovitega sklopa tehnične investicijske dokumentacije (študije izvedljivosti, predinvesticijski projekti, investicijski programi, poročila o tržnih raziskavah, analize obratovalnega monitoringa, gradbena, okoljska in obratovalna dovoljenja …) in objave razpisov (začetek postopkov javnega naročanja) za konkretne investicijske ukrepe, ki bodo opredeljeni v okviru dejavnosti PDA.

3DIVERSE bo presegel običajne postopke, povezane z naložbami in javnimi naročili, saj bo vključeval inovativne mehanizme za pridobivanje sodelovanja državljanov ter nove mehanizme financiranja. Pristop 3DIVERSE bo temeljil na predpostavki čim večje mobilizacije zasebnega kapitala in spodbujanja naložb, ki jih vodi skupnost, z zagotavljanjem mehanizmov, ki zagotavljajo boljši dostop do kapitala, nižje stroške naložb, visoko preglednost ter finančne in socialne spodbude. Dolgoročna ambicija projekta je učinkovito potrditi pristop na primeru Savinjsko-šaleške regije v prehodu z intenzivnim izkoriščanjem premoga, ki bo služil kot zelo ponovljiv in razširljiv model za izvajanje v partnerskih regijah v EU in zunaj nje.

Vrednost projekta: 1.450.513 €

Finančni prispevek EU: 1.377.988 €

Oznake: Ni oznak

Comments are closed.